• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Podział majątku po rozwodzie – co i jak?

4b_bigstock_young_couple_calculating_their_13876385Ludzie poznają się przez całe życie i nawet po 25 latach małżeństwa może się okazać, że tak naprawdę nigdy do końca nie zgłębili oni siebie nawzajem. Niektóre z takich sytuacji kończą się kłótnią, jednak coraz częściej decydujemy się na rozwód. To nie takie proste, gdyż wynika on zazwyczaj z różnicy zdań, aż tu nagle trzeba ten ostatni raz się dogadać i zapiąć na ostatni guzik wszystkie wspólne sprawy, jak np. kwestia opieki nad potomstwem, czy podział majątku.

Zwłaszcza wokół tego ostatniego punktu rodzi się wiele emocji i problemów, dlatego warto jest znać podstawowe prawa, jakie rządzą tą sytuacją, by nie tylko nie zostać oszukanym przez współmałżonka, ale i by umieć dochodzić swoich racji przed sądem.

Podział majątku wspólnego
Rozwód zakończony podziałem majątku może dotyczyć jedynie tej części dorobku, która w świetle prawa uznawana jest za wspólną. Co to oznacza? Wszystko to co zostało zakupione lub weszło w nasze posiadanie przed zawarciem małżeństwa nie jest zaliczane do majątku podlegającego podziałowi. Nie ważne czy jest to mieszkanie, dobra materialne czy gotówka. Jest tak dlatego, że w takim wypadku tylko jedna osoba w związku posiada do nich prawo własności. Podobna sytuacja jest także w przypadku podpisania przed ślubem tzw. „rozdzielności majątkowej”. Taki dokument (lub intercyza) są naprawdę pożyteczne i pozwalają majętniejszemu małżonkowi na zachowanie bezpieczeństwa swojego wkładu we wspólne życie.

Podział majątku – czy potrzebny jest sąd?
Porozumienie pomiędzy rozwodzącymi się małżonkami ma swoje plusy. W sytuacji spornej o podziale majątku decyduje zazwyczaj sąd, jeśli jednak para się dogada mogą oni ominąć ten etap i samodzielnie podzielić wspólne dobra. Im większy majątek tym jednak o to trudniej, dlatego jeśli do sądu wpływa wniosek o podział majątku to zawiera on zazwyczaj bardzo poważną sumę, czy nawet kilka nieruchomości, które muszą zostać rozdzielone. Może to być zarówno wspólny dom jak i wspólna firma.

Kiedy wystąpić o podział majątku?
Prawo bardzo precyzyjnie mówi kiedy można wystąpić o podział majątku. Powszechnie panuje przekonanie, że taki wniosek musi wpłynąć zaraz po rozwodzie, jednak jak mówi ustawa czas od ustania małżeństwa do wystąpienia o podział dóbr i pieniędzy może wynosić nawet kilka lat. Wtedy jednak niezbędna będzie droga sądowa, a i pomoc prawnika może okazać się nieoceniona. Wniosek, który w takim wypadku się sporządza powinien być bardzo dokładny i uwzględniać cały majątek nabyty po zawarciu małżeństwa. Wtedy to sąd ma odpowiednią podstawę do sprawdzenia i sprawiedliwego podziału takich dóbr.

Pomoc prawnika
Prawo jest skomplikowane, dlatego obecność specjalisty może być w tym wypadku newralgiczna. Jeśli odpowiednio nie zadbamy o dobrej jakości doradztwo prawne może się to nawet skończyć utratą majątku, na który ciężko pracowaliśmy. Najwięcej do stracenia mają zazwyczaj przedsiębiorcy oraz osoby majętne, nie znaczy to jednak, że tylko oni powinni rozważyć skorzystanie z pomocy prawnika. Rozsądek to najlepsze co powinno nam towarzyszyć w takiej sytuacji – im szybciej i sprawniej rozwiążemy tę kwestię, tym mniej problemów będzie nam towarzyszyć w życiu po rozwodzie. Warto się w tej kwestii zabezpieczyć jeszcze przed ślubem – jeśli wszystko pójdzie dobrze, będzie to tylko kolejny dokument, który z upływem lat będzie stopniowo tracił na znaczeniu.

Dziękujemy portalowi WięcejPrawa.pl za współpracę merytoryczną.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter