• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

ABC rozmowy rekrutacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna to być albo nie być każdej osoby, która intensywnie poszukuje zatrudnienia. Z jednej strony możemy czuć się wyróżnieni, że spośród sterty dokumentów aplikacyjnych na rozmowę wybrano właśnie nas. Z drugiej strony – warto mieć świadomość, że zaproszono kilka lub kilkanaście osób i wybrana zostanie tylko jedna.

Wiele osób, które poszukują pracy, ma problemy z zachowaniem się na rozmowie kwalifikacyjnej. Tymczasem dobremu rekruterowi wystarczy kilka minut, by ocenić nasze predyspozycje i umiejętności oraz obnażyć wszystkie słabe strony. Przed każdą rozmową kwalifikacyjną warto więc dobrze przygotować się do niej.

Zdobądź informacje o firmie
Na rozmowie kwalifikacyjnej mogą padać różne pytania. Jednym z nich może być: dlaczego chcemy pracować akurat w tej firmie. Aby na nie odpowiedzieć, zaczerpnijmy nieco wiedzy na temat branży czy specyfiki pracy danego przedsiębiorstwa czy instytucji. Nic tak nie dyskwalifikuje kandydata, jak kompletny brak wiedzy na temat firmy. Warto sprawdzić wszelkie informacje, jakie znajdziemy w sieci – stronę internetową, opinie wśród klientów czy konsumentów. Uzbrojeni w taką wiedzę dobrze poradzimy sobie stając oko w oko z rekruterem, a rozmowa rekrutacyjna może być owocna.

Uważaj na to, co mówisz
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie liczy się nasze wykształcenie czy doświadczenie zawodowe. I tym potencjalny pracodawca mógł sobie poczytać w dokumentach rekrutacyjnych. Dużo ważniejsza jest autoprezentacja, mowa ciała, sposób prowadzenia rozmowy. To, jak się zachowujemy, jak odpowiadamy na pytania, nawet te stresujące, może powiedzieć o nas dużo więcej niż rzędy równo ułożonych zdań w CV czy liście motywacyjnym. Warto więc podejść do rozmowy profesjonalnie – nienaganny wygląd, spokojne podejście, kulturalny sposób prowadzenia rozmowy, brak krytyki pod adresem poprzedniego pracodawcy i zwalczenie chęci zapytania o zarobki. Jeśli tuż po wejściu zadamy pytanie o zarobki, raczej nie wyjdziemy z tej batalii zwycięsko. Pracodawcy szukają bowiem osób, dla których obowiązki zawodowe są nie tylko formą zarabiania pieniędzy, ale też wyzwaniem. 

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter