• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Damska bielizna

Historia
Dawniej, w przeciwieństwie do współczesności, bielizna była częścią garderoby, której społeczeństwo nie akceptowało. Nie noszono w takim razie ani majtek, ani staników. Modę sprzed 500 lat wyznaczały bowiem inne trendy. Każda dama posiadała i nosiła gorsety, którymi ściągano sylwetkę do ekstremalnych rozmiarów. Gorsety były twarde, niewygodne, ale kobiety przybierały w nich proporcje uważane w tych czasach za idealne. Dodatkową przyczyną niechęci do bielizny były suknie, które wtedy noszono. Ogromne, zakrywające większą część ciała kobiety stroje, uważano za wystarczające. Bielizna była uważana za zbędną a z biegiem czasu nawet za niestosowną.

Współczesne rozumienie noszenia bielizny jest zupełnie inne niż to przedstawione powyżej. Noszenie bielizny jest społecznie nie tylko wymagane, ale stanowi również odrębną dziedzinę mody. Wybór typów, tkanin i kolorów jest ogromny. Bielizna zakrywa miejsca intymne, ale również je podkreśla. Większość osób gustuje w pięknej, ponętnej bieliźnie, majteczkach różnego rodzaju, halkach oraz biustonoszach. Nie wstydzimy się za posiadanie i ubieranie bielizny, czemu dajemy wyraz uwidaczniając ją nieco pod skromnymi strojami noszonymi zwłaszcza latem.

Gorsety
gorsetNa początku 20. wieku rozpoczęła się moda na typ kobiecej sylwetki, która ponownie powróciła do łask w latach 90-tych. Chodziło o szczupłą sylwetkę bez kształtnej talii, za to z dużymi piersiami. Gorsety ponownie stanowiły tę część garderoby, która zapewniała każdej kobiecie ukształtowanie ciała według własnych wyobrażeń, a raczej według aktualnych krzyków mody. Sytuacja ta nie trwała jednak długo.

Już po I wojnie światowej, w okresie zrównywania praw obywatelskich kobiet i mężczyzn, kobiety starały się przybliżać swój wygląd sylwetkom męskim. Gorsety upinały więc biust, który miał teraz być jak najmniejszy. Nie pozwalały na uwidocznienie kształtów kobiecych w okolicach talii i zawężały również biodra. To wszystko musiało być jednak wygodne i nadające się do codziennego użytku, gdyż kobiety zaczęły nie tylko pracować obok mężczyzn, ale również uprawiały sporty i bawiły się w klubach.

W latach trzydziestych produkcja gorsetów przeszła swą metamorfozę. Zaczęto używać elastycznych materiałów, co powodowało efekt przylegania gorsetu do ciała kobiety. Był to początek końca „duszących” i twardych gorsetów.

Po II wojnie światowej dla kobiet przestawał być wzorem „męski typ sylwetki” i powrócono to talii „osy”. Ponownie podkreślano szczupły pas z szerszymi biodrami i większymi piersiami.

W latach 60-tych odbyła się swoista „rewolucja bieliźniana”, gdyż kobiety chciały się czuć wolne, a bielizna oznaczała w ich przekonaniu zniewolenie. Palono więc uciskające gorsety i inne części bielizny, aby w latach 70-tych powrócić ponownie do trendów z okresu międzywojennego. Obecnie historia ta zatacza koło i przekonuje nas, że każde następne pokolenie nie zaakceptuje tego, co niesie ze sobą jego poprzednik.

Biustonosze
BiustonoszDo dnia dzisiejszego „moda biustonoszowa” rozwinęła się w niewiarygodny sposób. Możemy wybierać spośród wielu typów, wielkości i kolorów tego „podtrzymywacza piersi”, jak określano biustonosz pod koniec 19 wieku.

Obecnie wybieramy wśród następujących typów biustonoszy: Push-up (podnoszący i podtrzymujący piersi), Bardotka (biustonosz bez ramiączek, specjalnie usztywniony, nadający się pod sukienki z gołymi ramionami), Półsztywny (dolna część biustonosza jest usztywniona, górna nie, najlepiej nadaje się do większych piersi), Usztywniony (nadaje ładny kształt nawet nieco bardziej obwisłym piersiom), Miękki (najlepiej nadaje się do dużych piersi), Bezszwowy (idealny do bluzki bądź sukienki z lekkiego materiału, gdyż nie pozostawia widocznego odciśnięcia szwu).

Możemy więc gustować w różnych typach biustonoszy i dopasowywać je do konkretnych ubrań.

www.bieliznadamska.net

1 comment

  1. raonna | 23 maja 2011 at 09:44

    Całkiem interesująca historia 🙂
    Będąc przy temacie, niedawno trafiłam na sklep sarafis.pl posiadający interesujący asortyment damskiej bielizny. Co o niej sądzicie ?

    Reply

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter