• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Obuwie

Historia

Naukowcy zajmujący się pochodzeniem człowieka są zdania, że już ponad czterdzieści lat tysięcy temu ówcześni ludzie używali czegoś na kształt dzisiejszych butów. Nie do podważenia jest fakt że na pewno buty były znane naszym przodkom sprzed pięciu tysięcy lat. Buty te składały się z podeszwy z niedźwiedziej skóry, wypełnione były sianem i obwiązane sznurkiem. Tak przedstawiały się buty z neolitu, które znaleziono u Człowieka Lodu którego szczątki znaleziono w Alpach na początku lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku.

obuwieDo połowy dziewiętnastego wieku sposób robienia butów nie różnił się niczym od sposobu opracowanego przez starożytnych Egipcjan w czternastym wieku przed naszą erą. Narzędzia którymi się posługiwano w starożytnym Egipcie także nie zostały poddane znaczącym modyfikacjom . Dziewiętnastowieczni szewcy dodali od siebie jedynie kilka prostych narzędzi typu: młotek, szczypce czy też różnego rodzaju ucieracze do zakańczania obcasów i obrzeży. Wszystkie wysiłki zostały skupione na stworzeniu maszyny do produkcji butów, niestety starania nie przyniosły oczekiwanych efektów. Dopiero szewcy ze Stanów Zjednoczonych pokusili się o opracowanie sprawnie działającej maszyny do produkcji butów. robi Zostały podjęte wysiłki, aby stworzyć maszynerię do produkcji butów.

Rok 1845 okazał się być przełomowym w tej dziedzinie. W tymże to roku weszła na rynek pierwsza maszyna przeznaczona do masowej produkcji butów. W skrócie można ją opisać następująco. Była to maszyna rolująca weszła zastąpiła w tym wymiarze młotek i kowadło, które były wykorzystywane przez szewców w celu tłuczenia zelówki. Metoda ta polegała na powiększaniu obuwia poprzez zbijanie włókien. Rok po zaprezentowaniu pierwszej maszyny na rynku pojawiła się następna. Wynalazca tej maszyny Elias Howe można powiedzieć podłożył solidne fundamenty pod rozwój przemysłu maszyn do szycia. Po jego sukcesie wielu konstruktorów zaczęło patrzeć z innej perspektywy na produkcję maszyn. Na dzień dzisiejszy mało która firma produkująca obuwie stosuje ręczny sposób szycia. Kolejnym wielki krok w tej dziedzinie postawił Lyman R. Blacke, szewc, który opracował maszynę zszywającą podeszwę obuwia z jego cholewkami. Jego pomysły zostały przejęte przez Gordona McKay’a, który udoskonalił Blacke’a. W trakcie toczącej się wojny domowej w Stanach Zjednoczonych wielu szewców zostało przymusowo wezwanych do armii. Wynikiem tego były niedobory obuwia wśród ludności cywilnej, a przez to wynalazek Mckay’a stał się naprawdę potrzebny.

Najważniejsze okresy w historii obuwia:
a) starożytność
b) średniowiecze
c) obuwie od szesnastego do dwudziestego wieku
d) obuwie współczesne

Na świecie powstało kilka muzeów gdzie można prześledzić całą historię obuwia. Jednym z takich miejsc Muzeum Bata w Toronto. Założycielką tego muzeum jest Sonia Bata, która w latach czterdziestych dwudziestego wieku powołała Fundację mającą na celu budowę muzeum Bata. Na chwilę obecną muzeum to może się poszczycić największym zbiorem butów w Ameryce Północnej. Dziś zbiory muzeum liczą na dziesięć tysięcy par butów.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter