• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Najlepsze buty do pracy dla lekarza, kominiarza, pracownika biurowego i fizycznego

Obuwie stanowi nieodłączny element ubioru. Niektóre modele są jedynie dodatkiem uzupełniającym strój, inne zapewniają wygodę bądź istotną ochronę podczas pracy. Wszystko zależy od okoliczności oraz miejsca.

CS_dlamezczyzny.plButy to niezwykle istotna część ubioru, która przede wszystkim chroni stopy i nogi. W zależności od potrzeb i charakteru pracy, powinny być zatem dostosowane do warunków, niekiedy bardzo specyficznych, trudnych lub niosących z sobą różnego rodzaju zagrożenia. Wiadomo i jest to łatwe do zauważenia, że inny strój obowiązuje pracownika biurowego, a inny fizycznego. Podobnie określone typy obuwia preferują określone zawody, pomimo iż nie posiadają one wymogów w tym względzie.

Na dyżur lekarski
Przyjęło się, że najwygodniejszym obuwiem dla personelu medycznego są chodaki. Nie są to jednak typowe drewniane buty, z jakimi się potocznie kojarzą. Biorąc pod uwagę charakter i czas pracy lekarzy, np. w szpitalu, buty przez nich noszone muszą być przede wszystkim wygodne i dać szybko się włożyć, gdy przerwa w dyżurze zostanie skrócona wzywającymi obowiązkami. Chodaki preferowane przez lekarzy produkowane są najczęściej z wysokiej gatunkowo, naturalnej lub ekologicznej skóry, którą łatwo można wyczyścić. W związku z charakterem i miejscem pracy jest to istotne. W przeciwieństwie też do tradycyjnych chodaków te są dodatkowo zamortyzowane, aby wyeliminować drażniący po dłuższym czasie stukot. Jeżeli natomiast chodzi o kolorystkę, to wciąż najpopularniejszym odcieniem jest biały, mimo iż producenci serwują znacznie szerszy wybór barw.

Do biura
Panowie pracujący w biurze zazwyczaj muszą wyglądać schludnie i elegancko. Obowiązuje ich specjalny dress code, czyli wytyczne dotyczące stylu ubierania się w zależności od zajmowanego stanowiska czy pełnionych obowiązków. Mimo iż buty męskie mogą wydać się tu sprawą drugorzędną, to jednak warto wiedzieć, że zwłaszcza w środowisku biurowym są one widocznym dopełnieniem całości ubioru i niewłaściwie dobrane mogą zaburzyć zamierzony efekt. Oprócz tego, że powinny być niezniszczone i czyste, to preferowane są w ciemnych kolorach (czarny, brąz, granat) oraz wykonane ze skóry i sznurowane. Do tego oczywiście muszą być dobrane skarpetki, zdecydowanie nie w białym kolorze. Moda męska w tym zakresie jest raczej stała i od lat wierna pewnym trendom (http://facet.wp.pl/kat,1033389,wid,14897574,wiadomosc.html?ticaid=113dfe).

Pracownik fizyczny w pomieszczeniu i w terenie
W przypadku pracowników fizycznych to, jaka powinna być odzież i obuwie robocze reguluje Kodeks Pracy (art. 1041, art. 124, art. 211 pkt 4, art. 2376-23710). W niektórych przypadkach można używać własnych rzeczy, ale tylko pod warunkiem, że pracodawca wyrazi na to zgodę i… zgodzi się na to również pracownik. Są jednak obszary, w których bez typowo roboczego obuwia się nie obędzie. Dotyczy to tych stanowisk pracy, które wiążą się bezpośrednio z obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych oraz tych, które powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego m.in. środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi. Stosowne wytyczne zawierają również takie polskie normy, jak: PN-EN 345 — Obuwie bezpieczne do użytku w pracy, PN-EN 346 — Obuwie ochronne do użytku w pracy, PN-EN 347 — Obuwie zawodowe do użytku w pracy i PN-77/0-91030 — Obuwie wyjściowe, robocze i domowe.

W praktyce chodzi tu o takie buty robocze, które będą chronić np. przed przecięciem ostrym narzędziem czy szkłem. Idealnym rozwiązaniem będą więc tzw. trzewiki, czyli buty ze skóry, tworzywa sztucznego lub gumy o podwyższonej cholewie, z odpowiednimi wkładkami antyprzebiciowymi. To również ochrona przed urazami kostki, których można doznać np. podczas dużych obciążeń, potknięć, upadków. Półbuty z podnoskiem stalowym lub z tworzywa sztucznego będą z kolei zabezpieczać nogę przed upadającymi przedmiotami. Tego typu obuwie wyposażone jest również w odpowiednią podeszwę, aby pracownik nie poślizgnął się.

Wyróżnia się także specjalny rodzaj butów, które przystosowane są do wyjątkowych warunków atmosferycznych. Część zawodów takich jak np. kominiarz wiąże się z częstym przebywaniem na otwartej przestrzeni. Poza wygodą buty muszą wtedy wyróżniać się przede wszystkim dobrą izolacją od zimna lub ciepła, ale zarazem przepuszczać parę wodną. Niektóre modele wyposażane są jeszcze w dodatkowe otwory z boku dla lepszej wentylacji. Oprócz tego mają podeszwę, która dobrze trzyma się różnego typu podłoża. Dla pracowników, którzy mają do czynienia ze środowiskiem wodnym, najlepsze będzie obuwie gumowe sięgające do kolan lub bioder (wodery) dodatkowo wyposażone np. w podnoski.

W ofercie obuwia specjalnego znaleźć można szeroki wybór także innych typów butów, w tym również specjalnie dopasowanych sandałów. Obecny design obuwia roboczego zaprzecza stereotypom, że jest to wyłącznie ciężka i mało wygodna ochrona stóp. Dziś także w te produkty wplata się elementy mody, preferując atrakcyjny wygląd i korzystając z możliwości kolorystycznych bądź ciekawych dodatków.

Jakie obuwie robocze będzie odpowiednie dla innych zawodów lub wykonywanej pracy, można dowiedzieć się ze strony kieryk.pl.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter