• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Zegarki

Historia
„Wszystko płynie”, więc trudno opisać najbardziej aktualne trendy mody związane z dowolnym elementem stroju. Nawet jeśli branża wydaje się być konserwatywną, tak jak właśnie zegarki i zmiany nie zachodzą zbyt gwałtownie, to i tak zadanie takie nie jest łatwe. Do tego, w każdej branży obok wzorów królujących jest szeroka gama modeli ponadczasowych – zawsze docenianych, oraz egzemplarze tych, które właśnie w tym momencie z sukcesem lub bez, próbują podbić serca „publiczności”. Wracając do tematu trendów mody dla czasomierzy używanych przez panów, spróbujmy popatrzeć na dzisiejszy rynek takich zegarków, zawężając spojrzenie już tylko do grupy zegarków określanych jako znamienite.

zegarekOd kilku już lat w Polsce i kilkunastu na świecie mówiąc o prestiżowych zegarkach męskich mówimy o czasomierzach mechanicznych. Należy również przyjąć jako aksjomat, że pasek skórzany jest jedynym wskazanym dla najbardziej prestiżowych zegarków i okoliczności najbardziej nobliwych. Tylko dla modeli i sytuacji wyjątkowych można rozważać finezyjną bransoletę czy pasek wykonany z innych materiałów (np. kauczuk). Zasada ta nie obowiązuje dla modeli i strojów sportowych, gdzie wymagania użytkowe powodują zastosowanie innych materiałów niż naturalna skóra.

W męskich zegarkach ostatnie lata są okresem dominacji egzemplarzy dużych i jeszcze większych, grubych i jeszcze grubszych. Praktycznie każda z liczących się firm zegarkowych wprowadziła do swej oferty powiększone modele w istniejących liniach wzorniczych, lub nowe – zaskakujące wielkością egzemplarze. Przełamane zostały już wszystkie bariery wymiarów, a „punkt oparcia” na poziomie ok. 46 mm wynika już chyba tylko z technicznej możliwości zmieszczenia zegarka na przegubie dłoni. Nawet ta granica jest przekraczana, ale chyba tylko przez żądnych sensacji producentów. Jednym z najznamienitszych przykładów tej tendencji, zarówno ze względu na klasę firmy i rozpoznawalność marki, jak i ze względu na atrakcyjność wzoru jest zegarek BIG PILOT firmy IWC Schaffhausen. Model ten, to największy zegarek z automatycznym naciągiem i siedmiodniową rezerwą chodu, spełniający wszystkie wymogi zegarka związanego z awiacją.

Tendencja ta rozszerza możliwości kolejnego, preferowanego przez koneserów czasomierzy kierunku – wyposażania zegarków w niezliczone, mniej lub bardziej potrzebne dodatkowe funkcje wskazań, zrealizowane poprzez mniej lub bardziej znane rozwiązania techniczne. Przez wiele lat obecny i popularny stoper, aktualny i tak samo lubiany jest także dziś, choć nigdy nie był zbytnio potrzebny. Są też takie funkcje, które zanikają – alarm, i takie które odradzają się po latach „niebytu” jak np. repetier – sygnalizacja dźwiękowa aktualnego czasu, czy turbilon – specjalna konstrukcja osadzenia serca zegarka (balansu). Są też funkcje wskazań, które nie istniały w „złotych czasach” rozwoju zegarków, a dzięki rozwojowi informatyki i łączności są dziś najczęściej używanymi funkcjami dodatkowymi zegarków – wskazanie dodatkowej strefy czasowej.

Zauważalnym, choć nie tak popularnym i nośnym trendem jest ergonomiczne ukształtowanie koperty zegarka i ukształtowanie elementów służących do mocowania do niej paska. Na pierwszy rzut oka wydłużone i pogrubione „uszy” koperty wydają się nienaturalne i dokuczliwe w użytkowaniu. Jak się jednak w tak zwanym „teście nadgarstkowym” (założenie zegarka na rękę) okazuje, takie właśnie ukształtowanie poprawia efekt wizualny i zdecydowanie podnosi komfort użytkowania.

http://www.bankier.pl

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter