• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

10 przykładów wykorzystania nadajnika GPS

car-1506922_640GPS czyli Global Positioning System, jest systemem nawigacji satelitarnej, który został stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych i obejmuje swoim zasięgiem całą kulę ziemską. Prace nad systemem rozpoczęły się w 1973 roku, a pełną sprawność operacyjną zyskał w 1995 roku. System GPS składa się z segmentu kosmicznego (31 satelitów orbitujących wokół Ziemi), z segmentu naziemnego (stacje kontrolne i monitorujące na Ziemi) i z segmentu użytkownika (odbiorników sygnału). System ma za zadanie dostarczyć użytkownikowi informacji o jego położeniu oraz ułatwić nawigację w terenie. Z systemu GPS może korzystać każdy, kto posiada odbiornik GPS. Oto 10 przykładów do czego można wykorzystać pozycjonowanie.

Zgodnie z polityką Stanów Zjednoczonych system GPS ma być darmowy, a jest zarządzany i utrzymywany przez Departament Obrony USA. Pierwsze zastosowanie miało miejsce w technice wojskowej i jest tam w pełni stosowany do dziś. Dopiero z czasem został udostępniony do zastosowań cywilnych. Nadajnik GPS można wykorzystać tak naprawdę w nieograniczony sposób. Do najpopularniejszych zastosowań cywilnych należą:

  1. Transport drogowy i kolejowy – wytyczanie tras, monitorowanie pojazdów w ruchu, zarządzanie flotą samochodową, reagowanie na sytuacje awaryjne, kierowanie ruchem, nadzorowanie przewozu ludzi i towarów.
  2. Geodezja, kartografia – sporządzanie i aktualizacja map, precyzyjne określanie współrzędnych.
  3. Budownictwo – pozycja maszyn budowlanych i wytyczenie obiektów budowlanych.
  4. Ochrona środowiska – trzęsienia ziemi, ochrona i monitorowanie gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem.
  5. Ratownictwo medyczne, policja, straż pożarna – lokalizacja katastrof, wypadków, kierowanie akcjami ratowniczymi i policyjnymi.
  6. Lotnictwo – nadzorowanie miejsc katastrof, system pomocniczy dla naziemnych systemów nawigacji, określanie pozycji maszyn lotniczych.
  7. Rolnictwo – możliwość podziały uprawianego terenu na części, co umożliwia dostosowanie ilości środków i nawozów. Istnieją także maszyny rolnicze, które są zautomatyzowane i poruszają się np. po olbrzymich polach kukurydzy właśnie dzięki koordynatom GPS.
  8. Żegluga morska – określenie kursu, przebyte odległości, wyznaczanie aktualnej pozycji w obszarach śródlądowych i w obszarach morskich.
  9. Meteorologia – określanie stanu jonosfery, obliczanie wilgotności atmosfery, obliczanie temperatury i ciśnienia.
  10. Nasze życie codzienne – bo przecież nawigacja i pozycjonowanie GPS towarzyszy nam na co dzień, w smartfonie, w samochodzie, w aplikacjach – a nawet w sprzętach AGD i brelokach do kluczy.

System GPS ułatwił funkcjonowanie w wielu dziedzinach życia i ciągle zwiększane są jego możliwości i obszar zastosowania. Zastosowanie GPS nie zostało do końca sprecyzowane, ciągle się rozwija i zmienia. Dzięki nawigacji satelitarnej dostępnych jest wiele nowych rozwiązań, zwiększona jest wydajność, sprawność i bezpieczeństwo pojazdów poruszających się po drogach. Ma to olbrzymie znaczenie nie tylko dla transportu ale również dla pojazdów ratownictwa. Dzięki danym dostępnym przez GPS – telefonia komórkowa i bankowość mają ułatwione działanie. Ponadto rolnicy, geolodzy i geodeci wykonują swoją pracę dokładniej, bezpieczniej, efektywniej i ekonomiczniej. Dzieje się tak za pomocą dostępnego o każdej porze i wszędzie darmowego wsparcia wprost z satelity.

Źródło: Finder.pl – lokalizacja GPS

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter