• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Bezpiecznie w samochodzie

Nawet najlepszy i najbardziej przewidujący kierowca nie ma wpływu na to, jak zachowają się inni użytkownicy dróg. Zatrważające statystyki donoszą, że w kolizjach, do których dochodzi na polskich drogach, co czwartą ofiarą jest dziecko. W jaki sposób zapewnić małym podróżnym maksimum bezpieczeństwa?

Zapewnienie bezpieczeństwa dziecku podczas jazdy samochodem to podstawowy obowiązek każdego kierowcy. Właściwą ochronę zagwarantujemy wyłącznie wtedy, gdy maluch będzie podróżował przypięty pasami i w foteliku. Tej zasady nigdy nie można lekceważyć, nawet na krótkich dystansach.

Każde dziecko do 12 roku życia, które ma mniej niż 150 cm wzrostu, powinno być przewożone w foteliku. Taki wymóg nakładają na kierowcę obowiązujące przepisy. Urządzenia tego typu można podzielić na pięć grup: 

– grupa 0 – tzw. nosidełka przeznaczone dla noworodków i niemowląt o wadze do 10 kg

– grupa 0+ – nosidełka dla noworodków i niemowląt o wadze do 13 kg

– grupa I – foteliki dla dzieci o wadze 9-18 kg

– grupa II – foteliki i podstawki podwyższające dla dzieci o wadze 15-25 kg

– grupa III – podstawki podwyższające dla dzieci o wadze 22-36 kg

Fotelik musi być dostosowany zarówno do wagi, jak i wzrostu dziecka. Powinien posiadać atest zgodności z europejską normą ECE R44/03. Jeśli natomiast zamierzamy kupić fotelik używany, należy go bardzo dokładnie sprawdzić przez zakupem. Pamiętajmy, że jakiekolwiek pęknięcia osłabiają konstrukcje fotelika i mogą być niebezpieczne dla podróżujących dzieci.

Nosidełka dla najmłodszych najlepiej mocować tyłem do kierunku jazdy. Najlepszym miejscem będzie tylna kanapa. W przypadku przewożenia dziecka z przodu samochodu pamiętajmy, że możemy w ten sposób podróżować jedynie w przypadku, gdy nasz pojazd nie jest wyposażony w poduszkę powietrzną. Foteliki i podstawki dla starszych dzieci ustawiamy natomiast przodem do kierunku jazdy. Pamiętajmy także, aby w trakcie przewożenia dziecka nie kłaść żadnych przedmiotów na półce pod tylną szybą, ponieważ w przypadku gwałtownego hamowania mogą one zrobić krzywdę maluszkowi!

[ad#Google Adsense]

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter