• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Czy samochód z kratką nadal jest opłacalny?

Do niedawna kupno samochodu z kratką na firmę lub jej zamontowanie pozwalało na odniesienie przez właściciela realnych korzyści finansowych. Po zmianie przepisów w kwietniu 2014 roku zasady odliczania VAT-u od samochodów służbowych uległy zmianom. Czy nadal samochód z kratką to opłacalna inwestycja?

Nowelizacja przepisów ustawy o VAT
Od 1 kwietnia 2014 roku, kiedy weszła w życie nowelizacja ustawy o VAT, nie ma możliwości odliczenia całego podatku w przypadku, gdy posiadamy samochód z kratką. Takie prawo mają wyłącznie ci przedsiębiorcy, którzy wykorzystują swój pojazd wyłącznie w celach służbowych, a potwierdzone jest to prowadzoną przez nich ewidencją przebiegu.  Dla pojazdów służbowych przedsiębiorca może odliczyć wszystkie wydatki związane z eksploatacją takiego pojazdu – wydatki na paliwo, części zamienne, serwisowanie i dodatkowe wyposażenie.
Jeśli samochód jest użytkowany tylko częściowo jako auto firmowe, a również jako samochód dla celów prywatnych, można od niego odliczyć tylko połowę VAT-u. Nie obowiązuje przy tym odliczenie podatku od paliwa.

W obowiązującej ustawie o VAT nie ma wskazania, że odliczenie podatku VAT częściowe lub całościowe dotyczy tylko samochodów z kratką, czyli samochodów rejestrowanych jako ciężarowe. Całościowego odliczenia podatku VAT nie można stosować do samochodów czteromiejscowych z kratką oddzielającą przestrzeń pasażerską od bagażnika. Jeśli chcemy z niego skorzystać w stosunku do samochodu osobowego przeznaczonego do celów służbowych, musi on:

  • posiadać tylko dwa miejsca,
  • mieć oddzielone kratką miejsca siedzące od przestrzeni bagażowej powiększonej o miejsce po usunięciu tylnej kanapy.

Dotyczy to osobówek, których normalna ładowność nie przekracza 493 kg. Jeśli samochód w firmie nie spełnia takich warunków, przedsiębiorca może skorzystać z pełnego odliczenia VAT-u, o ile zgłosi do urzędu skarbowego przeznaczenie służbowe pojazdu, będzie prowadzić ewidencję przebiegu, zgodną z zasadami ustawowymi. Każde użycie samochodu firmowego do celów prywatnych może prowadzić do negatywnych sankcji nałożonych na przedsiębiorcę ze strony fiskusa.

Jak prowadzić kilometrówkę?
Ewidencja przebiegu pojazdu służbowego, potocznie nazywana kilometrówką, musi być prowadzona w odniesieniu do samochodów firmowych, od których odliczana jest pełna kwota podatku VAT oraz podatek od wydatków eksploatacyjnych. Może ona być prowadzona przez właściciela lub pracownika firmy, choć wówczas konieczne jest comiesięczne potwierdzanie wpisów przez przedsiębiorcę. Ewidencja powinna zawierać takie informacje jak:

  • marka i model, a także numer rejestracyjny pojazdu służbowego,
  • dane użytkownika samochodu,
  • opisy tras, od punktu A do punktu B,
  • liczba pokonanych kilometrów,
  • cel wyjazdu,
  • stawka kilometrowa zgodna z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury,
  • wynik iloczynu stawki kilometrowej i odległości w kilometrach.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter