• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Montaż blaszanego garażu – jak go prawidłowo wykonać?

Wszyscy na pewno zauważyli, że w Polsce jeździ coraz więcej samochodów osobowych. Objawia się to zakorkowanymi ulicami oraz notorycznym problemem ze znalezieniem miejsca do zaparkowania, zwłaszcza na osiedlach. Rozwiązaniem tego problemu mogą być blaszane garaże, które z dnia na dzień cieszą się coraz większą popularnością.

Dlaczego garaż blaszany ?
Największą zaletą garaży blaszanych jest ich cena. Koszt ich zakupu oraz montażu jest wielokrotnie niższy niż garażu murowanego. Ich konstrukcja jest stosunkowo lekka, dzięki czemu bez większych przeszkód można je przewieźć w inne miejsce. Montaż takiego garażu jest łatwy i szybki. Można go wykonać samemu lub zdecydować się na zakup gotowego garażu na zamówienie (np. firmy Kelmet), wtedy też czas oczekiwania może wynieść do dwóch tygodni.
Kiedy już zdecydujemy się na postawienie blaszanego garażu, musimy pamiętać, że termin wykonania zamówienia nie zależy tylko od firmy, która ma nam dostarczyć garaż, ale także od prawidłowo wykonanego podłoża.

Odpowiednie podłoże pod montaż garażu
Podłoże pod garaż najczęściej trzeba wykonać samemu. Tylko niewielka ilość producentów blaszanych garaży posiada tą usługę w swojej ofercie. W zależności od rodzaju podłoża, na jego wykonanie będziemy potrzebować od godziny do nawet kilku dni. Możemy sami wykonać te proste prace ziemne, ale jeśli nie czujemy się w tym temacie ekspertami, to możemy skorzystać z usług profesjonalnego pracownika budowlanego. Prawidłowy montaż garażu blaszanego jest bardzo istotny, ponieważ to od niego będzie zależało, czy garaż się będzie przesuwał lub czy ulegnie deformacji w trakcie użytkowania.
Należy również wybrać odpowiednią lokalizację dla naszego garażu. Unikajmy terenów podmokłych i miejsc gdzie zbiera się woda opadowa. Garaż najlepiej postawić na niewielkim wzniesieniu.

Rodzaje podłoża pod garaż blaszany
Aby garaż stał długo musi zostać odpowiednio umocowany do danego podłoża. Garaż można postawić na wylewce betonowej. Jest to najtrwalsze podłoże, które trzeba wykonać kilka dni wcześniej, aby mogło dobrze wyschnąć. Wymiary wylewki powinny być większe od wymiarów garażu o około 20 cm. Do dobrego umocowania garażu wystarczy również sama ława fundamentowa, wykonana pod obrysem ścian. U dołu garaż jest wykończony kątownikami, dzięki czemu można go przykręcić do ławy. Jeśli zależy nam na czasie, to na odpowiednio utwardzonym podłożu możemy zastosować słupy betonowe. Ich średnica (długość boku) powinna wynosić 20 cm. Do wykonania podłoża można użyć także prefabrykatów betonowych, np. płyt ażurowych, bloczków, czy trelinek. Stosuje się je  tam, gdzie już wcześniej było miejsce postojowe, bez dodatkowego zabezpieczenia.

Kotwiczenie garażu
Bez względu na rodzaj zastosowanego podłoża, garaż powinien zostać do niego odpowiednio przytwierdzony. Po zamontowaniu garażu, np. przez firmę Kelmet, należy zakotwiczyć garaż do podłoża, używając w tym celu metalowych kotew. Jeśli garaż ma stać na wylewce, to trzeba go zakotwiczyć w około 6-12 miejscach. Jeśli natomiast za podłoże służą prefabrykaty, to kotwiczenie wykonujemy przy pomocy kotew z kątownika, w około 6-8 miejscach. Dzięki temu nasz garaż blaszany będzie stał stabilnie nawet przy silnych podmuchach wiatru.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter