• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Dlaczego bolą kolana?

Na bóle stawów – w tym szczególnie bóle kolan cierpi coraz więcej Polaków. Dlaczego tak się dzieje i jak zapobiegać występowaniu choroby? Szacuje się, że 20 % osób zamieszkujących Europę cierpi na zwyrodnienie stawów kolanowych. Do niedawna zakładano, że gonatroza jest chorobą wieku dojrzałego i związana jest ze zużyciem tkanek tworzących staw. Obecnie wiadomo, że wiek jest powodem mniejszej części zdiagnozowanych zwyrodnień, a większość – bo aż 60% zachorowań związanych jest z przeciążeniem, urazami lub kontuzją kolan.

141969253568111000Gonatroza – czy trzeba jej się bać
Gonatroza to inaczej zwane zwyrodnienie stawów kolanowych. Polega ono na przedwczesnym zużyciu i zwyrodnieniu tkanek wchodzących w skład stawu. Zazwyczaj rozpoczyna się od zmian w stawie rzepkowo – udowym, a  następnie przechodzi w zmiany w stawie udowo – piszczelowym.
Zmiany zwyrodnieniowe zachodzą niezauważalnie,  objawy nasilają się powoli tak, że zazwyczaj pacjenci do specjalisty trafiają już w stanie wysoko zaawansowanej choroby. Gonatrozie na początku nie towarzyszą żadne odczuwalne przez pacjenta dolegliwości. Z czasem pojawiają się sztywność stawów, trzaski i zgrzytania w obrębie stawu, obrzęk i nadmierne ukrwienie (w tym podniesienie temperatury) w okolicach kolana czy ograniczenie ruchomości stawów. Wraz z nasilaniem się zwyrodnienia chorobie zaczyna towarzyszyć ból, który może powodować znacznie utrudnienia w poruszaniu się – czasem nawet unieruchomienie.

Zwyrodnienia – konsekwencje stylu życia
Wyniki prowadzonych badań jasno wskazują, że niektóre zwyrodnienia stawów wynikają często z niezdrowego trybu życia. Dotyczy to szczególnie stawów kolanowych. Przedwczesne zużycie tkanek wchodzących w skład stawów głównie zachodzi z powodów nieprawidłowej eksploatacji stawów, siedzącego trybu życia oraz nadwagi.
Co ciekawe, schorzenie to znacznie częściej dotyka kobiety – szczególnie te w przedziale wiekowym od 40 do 60 roku życia, które cierpią na nadwagę. Mężczyźni zazwyczaj cierpią na gonatrozę z powodu kontuzji i urazów łękotki oraz wiązadeł krzyżowych w kolanie.
Rozwojowi zwyrodnienia stawów kolanowych sprzyja także ciężka praca fizyczna. Większe prawdopodobieństwo zachorowania mają na nią osoby, które pracują na ugiętych kolanach – np. dekarze. Często też mówi się o gonatrozie jako o chorobie kobiet zajmujących się domem, ponieważ stanowią one niebagatelną liczbę pacjentów wśród wszystkich leczących się na zwyrodnienie stawów kolanowych.
Innym, dość powszechnym powodem występowania tej choroby, jest wyczynowe uprawianie sportu, które powoduje szybsze zużywanie się tkanki chrzęstnej.
Jakkolwiek styl życia pełni niebagatelną rolę w zagrożeniu zachorowania na gonatrozę, to może być ona skutkiem innych schorzeń – na przykład chorób tarczycy, reumatycznych, boreliozy czy zakażeń bakteryjnych lub wirusowych.

Jak zapobiegać zwyrodnieniom stawu kolanowego
Bez wątpienia zwyrodnienie stawu kolanowego to choroba, która znacznie obniża standard życia. Warto zatem wprowadzać wszelkiego rodzaju zmiany, które pomogą zminimalizować prawdopodobieństwo zachorowania na tę dolegliwość.
Jak już wcześniej wspominaliśmy, jedną z najczęstszych przyczyn zwyrodnienia stawów kolanowych jest nadwaga i otyłość. Badania dowodzą, że zrzucenie 10 – 20 zbędnych kilogramów pomaga znacznie ograniczyć ryzyko wystąpienia gonatrozy.
Wszelkie urazy kolan i poważniejsze kontuzje powinny być leczone przez lekarzy ortopedów. Urazy wiązadeł czy łękotek, które nie zostały prawidłowo wyleczone, mogą prowadzić do nieprawidłowej pracy kolana, co w konsekwencji skutkować będzie szybszym zużywaniem się tkanek i ich degeneracją.
Jednym ze sposobów diagnostyki gonatrozy jest usg stawu kolanowego wykonane w dobrym gabinecie usg  (http://www.gabinetusg.com.pl/oferta-usg-doroslych/usg-stawu-kolanowego-kolana )  położonym na przykład w Warszawie przy ulicy Białobrzeskiej. Pozwoli ono szybko i wiarygodnie zdiagnozować już pierwsze objawy choroby zwyrodnieniowej, co pomoże w skutecznym jej przeciwdziałaniu.

Jak leczyć gonatrozę
Zwyrodnienia stawów są jednymi z częściej występujących chorób ortopedycznych, a gonatroza należy do najczęściej diagnozowanych schorzeń związanych z degeneracją stawów. Podstępność tej choroby, duże utrudnienia w poruszaniu się oraz leczenie, które nie prowadzi do całkowitego wyleczenia, każe postawić ją w kręgu tych schorzeń, które zasadniczo obniżają komfort życia.
Generalnie współczesna medycyna nie za sposobu na trwałe uleczenie pacjentów, jednakże może zaordynować stosowanie środków zachowawczych, które pomogą uśmierzyć ból, powiększyć zakres ruchomości stawów i ograniczyć kalectwo.
Warto jednak wykonać wcześniej usg stawu kolanowego i skorzystać z porady dobrego lekarza ortopedy, przyjmującego na przykład w Prywatnej Przychodni Lekarskiej położonej przy Białobrzeskiej w Warszawie. Na jego podstawie będzie można określić stopień zwyrodnienia oraz zaordynować skuteczną terapię.
W przypadku niewielkich zmian, kondycję kolan można poprawić stosując zabiegi rehabilitacyjne oraz preparaty zawierające siarczan glukozaminy i chondroityny.  W bardziej zawansowanych przypadkach lekarz ortopeda może zaordynować wiskosuplementację, której celem będzie poprawienie składu płynu stawowego. Najbardziej zaawansowane stadium choroby leczy się operacyjnie – albo poprzez artroskopię, albo przez wszczepienie implantów lub endoprotezy.
Więcej informacji na temat działania gabinetu oraz przychodni można znaleźć na przykład na stronie www.gabinetusg.com.pl .

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter