• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Z adrenaliną na fali. Tajemnice windsurfingu.

Dla osób lubiących sporą dawkę adrenaliny i emocji z pewnością nie jest obce pojęcie windsurfingu. W encyklopediach znajdziemy definicję windsurfingu jako sportu wodnego, uprawianego przy użyciu deski i przymocowanego do niej pędnika, napędzanego siłą wiatru. Ale windsurfing to dużo więcej – to sport, który wymaga współpracy człowieka z naturą  i daje przy tym uczucie wolności oraz niesamowitą satysfakcję.

Nie jest on zarezerwowany wyłącznie dla wąskiej grupy osób. Wbrew pozorom nie wymaga on wysokich nakładów finansowych i może być uprawiany przez każdego – wystarczą chęci, pasja i zaangażowanie, bo najważniejszy w tym sporcie jest fun.

Podstawowym elementem sprzętu windsurfingowego jest deska zaopatrzona w statecznik (fin), umożliwiający obranie i utrzymanie wybranego kierunku żeglugi, a w deskach szkoleniowych – również w miecz (zapobiegający dryfowaniu deski i zwiększający jej stabilność na początkowym etapie nauki). Kolejny element, bez którego nie popłyniemy to maszt, do którego zostaje przymocowany żagiel oraz okalający go bom, pozwalający sterować całością (a wszystko to nosi nazwę pędnika). Właściwie dobrany sprzęt to szybka nauka, więc najlepiej zaufajmy w tej dziedzinie specjalistom.

Od kilku lat sprzęt windsurfingowy jest coraz bardziej nowoczesny i sprawia, że nauka jest wyjątkowo łatwa, a pływanie przyjemne. Wraz z technologicznym postępem poszczególne elementy sprzętu uległy znacznej ewolucji. Przy budowie desek zaczęto używać włókien węglowych i kevlaru, przez co automatycznie stały się one lżejsze, oferując przy tym nowe możliwości przy samej żegludze. Analogiczna sytuacja ma się z żaglami. Specjalistycznie, cyfrowo profilowane konstrukcje w niczym nie przypominają pierwotnych, „epokowych” żagli dakronowych.

Windsurfingowe podstawy najlepiej poznawać pod opieką doświadczonych instruktorów. Poczucie równowagi, odpowiednia koordynacja ruchowa, wytrzymałość, siła oraz szybkość na pewno ułatwią nam pierwsze kontakty z tym sportem, ale oczywiście nie są warunkiem koniecznym do rozpoczęcia naszej przygody z windsurfingiem. Instruktor dopilnuje, żeby kursant nauczył się poprawnej techniki sterowania sprzętem, rozwinął indywidualne predyspozycje i wyeliminował błędy – nie warto więc wyważać otwartych drzwi i uczyć się samemu.

Historia windsurfingu zaczęła się w latach 60-ych w Kalifornii od grupki pasjonatów, ale z biegiem czasu windsurfing stał się sportem powszechnym, uprawianym w niemal każdym zakątku świata przez osoby różnej płci i kondycji fizycznej, od dzieci po dorosłych i seniorów. W Polsce jednym z najlepszych miejsc do nauki i pływania jest oczywiście Półwysep Helski. Nauka i doskonalenie umiejętności – pod okiem profesjonalnej i doświadczonej kadry instruktorów – będą dla uczestnika kursu czystą przyjemnością i włączą go do grona wtajemniczonych, którzy znajdują się „na fali” nie tylko wody, ale i ludzkich emocji.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter