• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Co ciekawego robimy w Internecie?

Przeglądanie stron internetowych, poszukiwanie informacji o produktach, odbieranie poczty. Zdecydowana większość internautów wykonuje te czynności codziennie – nie jest to już nic nadzwyczajnego. Internetowe trendy zmieniły się. Co dzisiaj sprawia, że polscy internauci przesiadują godzinami w sieci?

W ciągu kilku ostatnich lat nastąpiła zdecydowana popularyzacja Internetu w Polsce. Według badań D-Link Technology Trend w 2009 roku korzystała z Internetu niespełna połowa Polaków.  Jak pokazały badania polski internauta jest tzw. homo socius, czyli istotą społecznościową.

[ad#Adsense-468×60-onlytext]

Potęga Facebooka

– Co robisz? – Siedzę na Facebooku! Ile razy usłyszałeś taką odpowiedź od swojego znajomego? Na pewno nie raz! Facebook jest dzisiaj drugim najbardziej popularnym serwisem społecznościowym w Polsce, korzysta z niego prawie 4,5 mln Polaków i często przesiadują zalogowani po kilka godzin dziennie. Najczęściej oglądają zdjęcia znajomych, komentują statusy i linki zamieszczone przez innych użytkowników. Bardzo popularne są także wszelkie konkursy, akcje czy quizy zamieszczane w serwisie.

Najpopularniejszą czynnością wykonywaną przez użytkowników Facebooka jest jednak klikanie na popularny przycisk „lubię to” zamieszczony przy statusach, zdjęciach, linkach i wszystkich innych zasobach. – Codziennie spędzam na Facebooku łącznie około 2-3 godzin. Serwis jest dla mnie źródłem informacji o ciekawych wydarzeniach, imprezach czy akcjach. Mogę tu także przejrzeć zdjęcia moich znajomych, którzy obecnie są za granicą i to właśnie dzięki Facebookowi utrzymujemy stały kontakt – mówi Aleksandra Klebusz, studentka z Poznania. Nadal bardzo popularny jest także serwis nk.pl, jednak obecnie korzystają z niego raczej starsi użytkownicy.

Oglądamy

W dzisiejszych czasach w Internecie jest nawet telewizja – bezpłatna, oferująca przede wszystkim seriale. Jest to bardzo atrakcyjna forma dla użytkowników sieci, gdyż odcinki poszczególnych seriali emitowane są często z wyprzedzeniem, szczególnie te zagraniczne. Produkcje można oglądać za pomocą specjalnych serwisów takich jak iitv.info, surfthechannel.com czy stworzonym przez grupę Onet.pl. Na stronie vod.onet.pl zamieszczane są przede wszystkim seriale i programy emitowane na antenie TVN-u, ale nie tylko. Większość jest bezpłatna, za niektóre jednak – te oznaczone symbolem „Premium” – użytkownicy muszą zapłacić.

Filmy, seriale i różnego rodzaju programy to nie jedyne formy wideo budzące zainteresowanie internautów. Niektórzy użytkownicy sieci bardzo chętnie oglądają także… reklamy! A to za sprawą nowego narzędzia, jakim jest serwis AdBreaker. Serwis został zainstalowany na różnych witrynach, m.in. Pb.pl, Fotosik.pl, E-mieszkanie.pl czy Teksty.org. Internauci oglądają 5 krótkich reklam jednego dnia. Następnie biorą udział w kilkusekundowej grze w znalezienie najbardziej podobnego koloru. Nagrody zdobywa się codziennie, a oprócz tego można wygrać nagrodę tygodnia i nagrodę miesiąca. Lista zwycięzców publikowana jest na bieżąco w serwisie, a nagrody wysyłane pocztą – tłumaczy Filip Szewczyk, przedstawiciel serwisu.

Pomóż jednym kliknięciem

Bardzo modną aktywnością w sieci są ostatnio różnego rodzaju akcje charytatywne czy akcje pomocy. Fundacje nie od dziś wykorzystują Internet do zbierania pieniędzy, a internauci chętnie pomagają w sieci, gdyż pomoc zazwyczaj polega na jednym kliknięciu! Przykładem może być akcja „Nakarm psa z Szerlokiem!”, która na Facebooku ma już ponad 60 tysięcy fanów. Wchodząc na stronę www.szerlok.pl/nakarm_psa/ wybieramy pieska, którego chcemy nakarmić i klikamy odpowiedni przycisk. Jeżeli pies uzbiera odpowiednia liczbę kliknięć portal Szerlok.pl sfinansuje zakup pożywienia.

Poprzez jedno kliknięcie możemy pomóc także nakarmić biedne dzieci. Akcję organizuje Polska Akcja Humanitarna. Wystarczy wejść na stronę www.pajacyk.pl i kliknąć na brzuszek pajacyka – za każde kliknięcie sponsorzy sfinansują dziecku ciepły posiłek. Podobną akcję organizuje także Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Z. Religi czy Fundacja „Bliźniemu swemu…” na rzecz Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta.

Internet nie służy użytkownikom tylko do rozrywki czy pomocy potrzebującym. Polacy coraz częściej także robią zakupy czy korzystają z usług finansowych. Do tych i innych czynności przyzwyczajają się z każdym dniem coraz bardziej. A Internet nie jest już czymś po prostu przydatnym. Stał się czymś niezbędnym.

źródło: LTM Communications

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter