• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Bo wygląd też ma znaczenie

Gdy John V. Atanasoff 73 lata temu konstruował pierwszy na świecie komputer elektroniczny, zapewne nie zastanawiał się nad jego wyglądem. Dziś design to jeden z głównych elementów branych pod uwagę przy projektowaniu komputerów osobistych. Jak wygląd „pecetów” zmieniał się przez lata, i co nas czeka w przyszłości?

Zamierzchłe czasy
Kiedy prawie wiek temu powstawały pierwsze na świecie komputery, konstruktorzy  nie przywiązywali wagi do ich wyglądu. Nie ma się czemu dziwić, gdyż zdarzało się, że maszyny te ważyły nawet 35 ton. Przez lata rozwoju komputerów ich wygląd nadal nie przypominał tego, co dziś kojarzy nam się ze współczesnym PC. Liczyła się przede wszystkim moc przeliczeniowa, która przez długie lata zwiększała się efektywnie. Problemy techniczne nie pozawalały naukowcom i konstruktorom na to, żeby myśleć o designie.

Ku przyszłości
Rewolucja nastąpiła w 1971 roku, kiedy to opatentowano pierwszy na świecie mikroprocesor. Odkrycie to pozwoliło zmniejszyć objętość komputera nie tracąc przy tym jego mocy obliczeniowej. Jednak szeroki dostęp do komputerów zawdzięczamy Jobs’owi i Wozniakowi, którzy jako pierwsi opracowali to co dziś nazywamy „pecetem” czyli personalnym komputerem. W tamtym okresie wygląd nie miał jeszcze ogromnego znaczenia, jednak wraz z rozwojem nauki coraz częściej spoglądano w stronę kompaktowości i designu.

Wyścig zbrojeń
Narodziny Internetu oraz systemu operacyjnego Windows, spowodowały bardzo szybki rozwój komputerów personalnych. Zaczyna się wyścig pomiędzy producentami procesorów, który trwa do dnia dzisiejszego. Jednak jeszcze przez długi czas obudowy komputerów projektowane są w podobnej stylistyce. Kolor beżowy oraz prosty bryłowy kształt staje się standardem na wiele lat.

Rewolucja
Zmianę tendencji w podejściu do wyglądu oraz ergonomii komputerów przynosi rok 1998, kiedy to nastąpiła premiera komputera iMac. Pierwszy raz zastosowano inną kolorystykę zarówno dla obudowy oraz klawiatury. Od tego momentu producenci zaczynają wprowadzać elementy wizualne budowane z tworzyw sztucznych oraz przeźroczystych materiałów. Zaczyna się era wzornictwa i designu w świecie komputerów.

Komputerowy artyzm
We współczesnych czasach wygląd, ergonomia oraz oryginalny design naszego personalnego komputera ma niejednokrotnie takie samo znaczenie jak jego moc. Na rynku możemy znaleźć obudowy, które swoim wyglądem oraz funkcjonalnością niczym nie przypominają standardowych szarych obudów, zachwycając swoim designem osoby dla których estetyka jest w życiu bardzo ważna. Przykładem współczesnego podejścia do projektowania mogą stać się obudowy iBOX. Ich kształty oraz innowacyjne podejście do ergonomii, przenoszą nas w świat gdzie jedynym ograniczeniem jest ludzka wyobraźnia. Przykładem mogą stać się modele z serii Magic oraz Piano. Warto podkreślić, że obudowy te oprócz kosmicznego wyglądu są w pełni funkcjonalne.

Wartości estetyczne
Ewolucja komputerów personalnych wraz z ich wyglądem trwa. Na rynku pojawiają się coraz to nowsze produkty, które oprócz swojej funkcjonalności cieszą również oko. We współczesnych czasach, co cieszy wartości estetyczne, nawet w świecie komputerów znalazły swoje stałe miejsce. Możemy tylko się zastanawiać jak będzie wyglądał nasz komputer za 50 lat.

1 comment

  1. rozważnanieromzntyczna | 1 sierpnia 2011 at 19:50

    Najbardziej podobają mi się netbooki Macbook Air… Są używane w mojej firmie i praca na nich to czysta rozkosz. Ich zalety to przede wszystkim bardzo niska waga,
    bezpieczne użytkowanie ze względu na małą ilość wirusów na maca
    w stosunku do PCtów ( parę tysięcy w stosunku do paru milionów),
    długie działanie baterii. Owszem, mam świadomość, że dla wielu
    osób cena MBA może być zaporowa, ale moim zdaniem warto
    pooszczędzać i mieć coś dobrej jakości.

    Reply

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter