• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Jaką metodę antykoncepcji wybrać?

Decyzja o powiększeniu rodziny powinna być podjęta świadomie i z pełną odpowiedzialnością. Dziś mamy ku temu spore możliwości, przede wszystkim ze względu na szeroki wybór środków antykoncepcyjnych. Wystarczy jedynie zastanowić się nad tym, która z metod najbardziej nam odpowiada, zarówno pod względem komfortu psychicznego, jak i uwarunkowań zdrowotnych.

Rosyjska ruletka
Nasze babcie, a nawet mamy w kwestii antykoncepcji musiały często zdawać się jedynie na mało skuteczne metody naturalne, wśród których prym wiódł kalendarzyk małżeński. Dziś sposoby te stosują przede wszystkim pary, które pragną powiększyć rodzinę, a nie zapobiec niechcianej ciąży. Do metod naturalnych zaliczana jest także metodę termiczną i obserwację śluzu.

Środki mechaniczne
Do grupy mechanicznych środków antykoncepcyjnych należą przede wszystkim prezerwatywy, błony dopochwowe i kapturki naszyjkowe. Ich zadaniem jest utrudnienie plemnikom dotarcie do jajeczka. Są one łatwo dostępne i małoinwazyjne, dlatego cieszą się największą popularnością.

Antykoncepcja hormonalna
Tabletki, plastry i zastrzyki hormonalne to obecnie najskuteczniejsza metoda zapobiegania niechcianej ciąży. Niestety nie każda kobieta może stosować ten typ antykoncepcji, często występują bowiem przeciwwskazania zdrowotne, albo u kobiet je stosujących pojawiają się efekty uboczne.

Tabletki antykoncepcyjne przyjmowane są raz dziennie, a ich działanie opiera się na zatrzymaniu owulacji, zagęszczeniu śluzu tak, że staje się on nieprzepuszczalny dla plemników, a niektóre powodują zmiany w śluzówce macicy, które uniemożliwiają zagnieżdżenie się w niej komórki jajowej.

Plastry i zastrzyki działają podobnie, jednak różni je częstotliwość aplikowania. Zastrzyki stosowane są raz na trzy miesiące, a plastry przyklejane co trzy tygodnie (na brzuch, plecy lub pośladki).

Bez hormonów też się da
Skuteczną alternatywą dla kobiet, które nie mogą stosować antykoncepcji hormonalnej jest wkładka wewnątrzmaciczna, nazywana potocznie spiralą.  Zakładana jest ona w gabinecie ginekologicznym i musi być dostosowana do budowy anatomicznej pacjentki. Jej działanie polega na utrudnianiu plemnikom dotarcia do jajowodu, a także zmianie śluzówki macicy tak, by uniemożliwić zapłodnionej komórce jajowej zagnieżdżenie. Obecnie dostępne są również wkładki uwalniające hormony, które zagęszczają śluz tak, by nie był on przepuszczalny dla plemników.

Na podstawie informacji z portalu ranking.abczdrowie.pl.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter