• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Atlas ćwiczeń siłowych

Wszystkie ćwiczenia podzieliliśmy ze względu na wybrane partie mięśniowe. Przed rozpoczęciem wykonywania jakiegokolwiek ćwiczenia ważne jest aby poprzedzić je odpowiednią rozgrzewką, zapoznać się ze wszystkimi informacjami n/t danego ćwiczenia, technice itp. W przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych należy zasięgnąć rady lekarza.

atlas ćwiczeń siłowych

atlas ćwiczeń siłowych

Każdy trening, nawet lekki należy poprzedzić rozgrzewką. Zaniedbanie jej lub niepoprawne wykonywanie może być przyczyną wielu, często niebezpiecznych kontuzji. Rozgrzewka powinna obejmować swoim zakresem część ciała, którą będziemy trenować.

Jedną ze skuteczniejszych metod, jest wykonywanie rozgrzewki składającej się z trzech części (każda trwająca min. 3-5 minut).

  1. to wstęp do rozgrzewki. Powinien obejmować ćwiczenia krążeniowe ogólne, jak np. rower stacjonarny, bieżnia, stepper, bieg w miejscu, skakanka, itp. Celem tej części rozgrzewki jest pobudzenie układu krwionośnego, oraz stawów i ścięgien do wytężonej pracy.
  2. to rozgrzewka właściwa – obejmująca swoim zakresem obszar, który będziemy trenowali siłowo. Ma ona za zadanie przygotować konkretne mięśnie, stawy i ścięgna do przeciążeń, na jakie będą narażone podczas treningu.
  3. to rozciąganie mięśni. Jej celem jest zwiększenie zakresu ruchomości stawów, wzmocnienie ścięgien, lepsze ukrwienie mięśni. Konkretny opis ćwiczeń rozciągających polecanych na poszczególne mięśnie jest zawarty w rozdziale 'Streching- rozciąganie mięśni’. Po tak wykonanej rozgrzewce możemy śmiało przystąpić do treningu siłowego.

[quote]Zalecane jest jednak ostrożne dozowanie obciążeń w pierwszych seriach ćwiczeń na każdą grupę mięśniową. Szczególnie, jeśli planujemy trening z użyciem dużych (powyżej 70% ciężaru maksymalnego) obciążeń. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie 1-2 serii rozgrzewkowych podstawowego ćwiczenia (np. wyciskania na ławce płaskiej lub skośnej, wyciskania w siadzie na barki, przysiadów, prostowania nóg na maszynie, itp.) z mniejszym obciążeniem (40-50% ciężaru maksymalnego) i większą ilością powtórzeń:12-15. Dopiero teraz możemy bezpiecznie przejść do serii ciężkich, z większym obciążeniem.[/quote]

Poza dobrze ułożonym treningiem i odpowiednią dietą jest to najważniejszy czynnik decydujący o przyroście (lub jego braku) masy mięśniowej gdyż mięśnie rosną właśnie podczas odpoczynku i bez stworzenia im odpowiednich warunków do niego, nie można liczyć na ich rozwój. Takie warunki to m.in.:

  1. adekwatny do wykonanego wysiłku treningowego czas wypoczynku,
  2. wspomaganie procesu regeneracji stosowaniem odnowy biologicznej (sauna, masaż, automasaż, pływanie oraz ćwiczenia na basenie, itp.)
  3. właściwa dieta – dobrana pod kątem wykonywanych treningów i celów postawionych sobie w planie treningowym – wspomagana odpowiednimi suplementami.

TABELA OKREŚLAJĄCA ZALECANĄ DŁUGOŚĆ ODPOCZYNKU W STOSUNKU DO INTENSYWNOŚCI TRENINGÓW:

Grupa mięśniowa Przy intensywności niskiej Przy intensywności średniej Przy intensywności wysokiej
Mięśnie klatki piersiowej 2-3 dni 4-5 dni 6-7 dni
Mięśnie najszersze grzbietu 2-3 dni 4-5 dni 6-7 dni
Mięśnie dolnego grzbietu 2-3 dni 4-5 dni niewskazana
Mięsnie dwugłowe ramion  2 dni  3 dni 4-5 dni
Mięśnie trójgłowe ramion  2 dni  3 dni 4-5 dni
Mięsnie naramienne  2 dni  3 dni  4 dni
Mięśnie czworoboczne (kapturowe)  2 dni  3 dni  4 dni
Mięsnie brzucha  2 dni  3 dni  4 dni
Mięśnie czworogłowe ud  3 dni  4 dni 5-7 dni
Mięsnie dwugłowe ud  3 dni  4 dni 5-6 dni
Mięsnie łydek  2 dni  3 dni  4 dni

Zasady treningowe;

  1. W pierwszej kolejności wykonujemy ćwiczenia na duże grupy mięśniowe i wykonujemy ćwiczenia złożone ( jak: wyciskania, przysiady), izolowane( jak: rozpiętki, ćwiczenia na maszynach)
  2. w drugiej kolejności ćwiczenie antagonistycznych grup – które polega na wykonywaniu ćwiczeń na przeciwstawne grupy mięśniowe jedno po drugim (np. seria uginania ramion ze sztangą na bicepsy, a po niej seria prostowania ramion na wyciągu na tricepsy i ponownie),
  3. Wykonujemy ćwiczenia na tę samą grupę jedno po drugim. Polega to na wykonywaniu sekwencji różnych ćwiczeń na tę samą grupę. Skuteczna metoda w okresie pracy nad rzeźbą mięśni.

Trening na masę:

  1. Powinien być oparty na ćwiczeniach podstawowych (przysiady, wyciskania, uginania i wyprosty ramion, itp.) z wolnymi ciężarami (sztanga, sztangielki)
  2. Ilość serii powinna kształtować się następująco:
    • na duże grupy mięśniowe (np. klatka, grzbiet, uda) ok.12-16 serii
    • na mniejsze (np. łydki, bicepsy, tricepsy) ok. 9-12 serii
    • ponadto 1-3 serii rozgrzewkowych w obu przypadkach ,ilość powtórzeń 6-12, przerwy pomiędzy seriami ok.2-3 minut
    • Każda grupa mięśniowa trenowana raz w tygodniu
    • Czas trwania: 4-8 tygodni

Trening na poprawę siły:

  1. Każda grupa mięśniowa trenowana raz w tygodniu
  2. Trening na dużych ciężarach z małą ilością powtórzeń w seriach 8-10.Przerwy pomiędzy seriami wydłużamy do 3-5 minut
  3. Na duże grupy wykonujemy 8-10 serii, na małe 6-8 serii (plus 2-3 serie rozgrzewkowe w obu przypadkach)
  4. Trening oparty na podstawowych ćwiczeniach (wyciskania, przysiady, uginania i wyprosty ramion, itp.) z użyciem wolnych ciężarów (sztanga, sztangielki)
  5. Czas trwania: 4-8 tygodni (nie dłużej)

Trening na rzeźbę:

  1. Tutaj zalecana jest większa liczba treningów (nawet do 6 tygodniowo)
  2. Każdą grupę mięśniową trenujemy nawet 2 razy w tygodniu
  3. Treningi krótkie, bardzo intensywne (przerwy pomiędzy seriami zmniejszamy do 60-30 sekund) z dużą różnorodnością ćwiczeń
  4. Dodajemy więcej ćwiczeń izolowanych, jak np. rozpiętki w leżeniu, krzyżowanie linek wyciągów, ćwiczenia na maszynach treningowych
  5. Można stosować super-serie, serie łączone, serie potrójne, gigant-serie (powyżej 3 ćwiczeń na tę samą grupę wykonywanych w minimalnych odstępach)
  6. Na większe grupy mięśniowe wykonujemy 12-9 serii, na mniejsze 10-7 serii – ilość powtórzeń nie mniejsza niż 10-12
  7. Dobre połączenie to wykonanie po treningu siłowym treningu aerobowego (30-45 minut)

Trening w okresie regeneracyjnym:

  1. Cykl ten stosujemy po każdym ciężkim cyklu, np. budowania siły
  2. Jest to czas, w którym dajemy mięśniom trochę potrzebnego im luzu
  3. Czas jego trwania jest ściśle zależny od stopnia intensywności treningów w cyklu poprzedzającym i wynosi od 2 do 4 tygodni
  4. Obciążenia, jakie stosujemy powinny pozwolić na swobodne wykonanie 12-15 ruchów w każdej serii ( z zapasem 2-3 powtórzeń, których oczywiście nie wykonujemy)
  5. Ilość serii na poszczególne grupy zbliżona do okresu budowania masy. Długość przerw pomiędzy seriami ok.2 minut-przy ćwiczeniach typowo siłowych
  6. Każdą grupę trenujemy raz na 5-6 dni

I tak w rzeczywistości, każdy powinien wypracować sobie osobisty program – adekwatny do indywidualnych predyspozycji organizmu, a zapis ogólny powinien służyć, jako podstawa do dalszych prób wypracowania tego programu.

Wszystkie zdjęcia umieszczone w atlasie ćwiczeń siłowych pochodzą z www.exrx.net

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter