• Call us: 1-800-123-4567
  • john@doe.com

Czy to jedynie zmęczenie, czy już depresja?

Reakcja w depresjiBrak motywacji do działania, obniżona samoocena, brak wiary we własne możliwości to tylko nieliczne z symptomów, które powinny nas zaniepokoić. Jak dowodzą najnowsze rankingi w czasopismach medycznych, depresja jest drugą na świecie przyczyną niezdolności do pracy.

 Ryzyko, które podejmujesz
W dzisiejszej rzeczywistości praca łączy się często z bardzo dużym stresem, nadgodzinami, realizacją prawie niemożliwych do osiągnięcia celów oraz dużym obciążeniem psychicznym, które niejednokrotnie przekładają się na nasze zdrowie i funkcjonowanie w świecie. – Ciągła pogoń za efektem, byciempracownikiem miesiąca, zdobywaniem kolejnych szczebli na drabinie kariery oraz chęć udowodnienia, że damy radę za wszelką cenę zwyciężyć, zrobić, poradzić sobie, może być przyczyną wyczerpania, frustracji, a w finaledepresji – mówi psychoterapeutka Marta Maj-Stanisz z ośrodka Gabinety Psychoterapii i Rozwoju „Fenomeny” z Wrocławia.

Spirala nakręca się sama
Nieustający stres i zmęczenie powodują znaczne pogorszenie jakości naszego życia w każdym obszarze. Zaczynamy myśleć o sobie negatywnie, co sprawia, że podejmowane aktywności oceniamy coraz gorzej i brutalniej. Skutkiem tego jest smutek, złość, agresja i ogólne niezadowolenie. W świecie, w którym ludzie kładą coraz większy nacisk na dbałość o siebie, diety, uprawianie sportu, wydawałoby się, że takie choroby jak depresja powinny być w zaniku. Dzieje się jednak zupełnie odwrotnie. – Najprawdopodobniej jest to kwestia tego, że nawet te sfery życia, które mają nam dawać przyjemność i odreagowanie, traktujemy jak kolejne zadanie, które MUSIMY wykonać. Narzucamy sobie rygor i reżim, które wiążą się ze stresem i potencjalną frustracją w sytuacji, kiedy nie uda nam się zrealizować wyznaczonego celu – dodaje Marta Maj-Stanisz, psychoterapeutka.

Mężczyznom bywa trudniej
Nie od dziś wiadomo, że dostępność przeżywania emocjonalnego, reagowania w sposób żywy i otwarty na to, co się w nas dzieje, jest, głównie ze względów kulturowych, łatwiejsze w przypadku kobiet. – Mężczyźni częściej pozostają sami ze swoim smutkiem, a raczej szukają sposobów innego poradzenie sobie z problemami, sięgając po alkohol, nadmiernie reagując złością lub agresją. Siła społecznej presji jest w ich przypadku ogromna – mówi Krzysztof Pawłuszko, psychoterapeuta z Gabinetu Psychoterapii i Rozwoju Osobistego Gestalt w Wrocławiu.

Reaguj!
Czy depresji, frustracji, wypaleniu zawodowemu można zapobiec? Czy umiemy trafnie zdiagnozować depresję? Czy da się jej uniknąć i kiedy powinna się nam zapalić czerwona lampka? Na te i inne pytania dotyczące depresji będzie można uzyskać odpowiedzi w ramach RE:akcji w depresji – inicjatywy z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją.

W ramach RE:akcji w Gabinetach Psychoterapii i Rozwoju „Fenomeny” we Wrocławiu będzie można uczestniczyć w warsztacie pt. „Z depresją do pracy”, który odbędzie się w marcu 2014, a także w skorzystać z nieodpłatnych konsultacji z prowadzącą warsztat psychoterapeutką Martą Maj-Stanisz. Z myślą o mężczyznach Krzysztof Pawłuszko przygotował warsztat „Nie jesteś sam”, który będzie miał miejsce 22 marca 2014 we Wrocławiu. Będzie to okazja, żeby w męskim towarzystwie porozmawiać o uczuciach, poszukać sposobów dbania o siebie i radzenia sobie z trudnymi sprawami.

 

Szczegółowe informacje dotyczące terminów konsultacji oraz zapisów na warsztaty w ramach Ogólnopolskiej Akcji Psychoedukacyjnej RE:akcja w depresji dostępne są na stronie www.reakcjawdepresji.pl oraz na www.facebook.com/reakcjawdepresji. 

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe
Newsletter